Uudet lajit ja harrastukset tuovat kaiken sen hyvän fiiliksen ja liikunnan positiivisten vaikutusten lisäksi uusia sosiaalisia suhteita. Aikuisiällä ei ole yhtä helppoa löytää hyviä ystäviä, mutta yleensä harrastusten kautta niitä löytyy.
Aloitin itse vuosi sitten pelaamaan rugbya. Taustalla monen vuoden kilpaurheilutausta; jalkapalloa, karatea, yleisurheilua ja voimaharjoittelua, joten kuntoa riitti pohjalle eikä kynnys aloittamiseen ollut niin suuri. Joukkue otti minut heti kannustavalla asenteella mukaan, mutta silti mietin pitkään, etten vaan mokaisi syöttö- ja juoksukuvioita, vaikka ne olivat minulle ihan entuudestaan tuntemattomia asioita. Jostain syystä silti aliarvioin itseni ja ajattelin, ettei joukkue ole iloinen uudesta noviisista kentällä. Toisin kävi! Sain heti paikkani kentältä ja joukkueen tuki sekä armollisuus olivat jotain, mitä en olisi koskaan uskonut. Ensimmäisten sääntörikkomusten ja harhasyöttöjen jälkeen teki mieli heittää hanskat tiskiin, kunnes taas muistin, kuinka vähän aikaa olin lajin parissa harjoitellut.
Tässä hyvänä opetuksena, että meistä jokainen käy uuden lajin tai harrastuksen aloittaessa pientä kamppailua itsensä kanssa, mutta epävarmojen fiilisten yli päästään nopeasti. Joukkueella tai sillä ryhmällä missä liikut, on todella iso merkitys siihen, miten nopeasti pääsemme uuteen harrastukseen mukaan.